Wybieramy szalunki ścienne – na co zwrócić uwagę, aby postawić na jakość?

pexels fwstudio 131683

Podczas planowania budowy ważnym jest, by wybrać odpowiednie szalunki ścienne. Ich prawidłowy dobór jest pewną gwarancją sukcesu naszego przedsięwzięcia. Czym się kierować przy wyborze? Jakie ich rodzaje wyróżniamy? Podpowiadamy.

Czym są szalunki ścienne i jakie są ich rodzaje?

Szalunki ścienne są to tymczasowe konstrukcje, zazwyczaj wykonane z drewna. Pełnią one rolę formy o konkretnym kształcie, do której wlewany jest płynny beton. Mają one za zadanie utrzymać go w usztywnieniu aż do czasu zastygnięcia. Szalunki wykorzystywane są najczęściej do wznoszenia rusztowań ścian podczas budowy budynków.

Zobacz więcej: https://www.gazetatargowa.pl/dobrej-klasy-rusztowania-uzywane-o-jakich-mowa/

By szalunek był precyzyjnie dobrany do typu prowadzonej przez nas budowy musimy określić potrzebny nam jego rodzaj. Z systemu dla ścian prostych należy skorzystać w sytuacji stawiania nieskomplikowanych ścian wykorzystywanych w podstawowym budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym oraz biurowym. Jest to najbardziej powszechny rodzaj szalunków. System dla ścian łukowych powinien zostać użyty w przypadku stawiania zaokrąglonych ścian i konstrukcji. Jest to już bardziej zaawansowana forma. Systemu dla ścian jednostronnych użyjemy z kolei w sytuacji konieczności dopasowania szalunku do specyficznej geometrii i wysokości konstrukcji żelbetonowych.

Jak odpowiednio dobrać szalunki ścienne?

Ważnym kryterium odpowiedniego doboru jest wielkość stawianej konstrukcji. W przypadku mniejszych wystarczy użycie szalunków lekkogabarytowych. Charakteryzują się mniejszą wagą i brakiem konieczności użycia dźwigu do ich demontażu. W przypadku większej budowy zalecane jest użycie szalunków średniogabarytowych, jednak do ich rozebrania konieczne będzie użycie maszyny.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę stojąc przed wyborem szalunków ściennych jest jakość materiałów, z których zostały wykonane. Większość modeli zbudowana jest ze zwykłych desek, jednak istnieją również szalunki stalowe. Warto jednak wiedzieć, że w tej materii dominują konstrukcje drewniane. Materiał, z którego są stworzone powinien charakteryzować się wytrzymałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych.

Dostosowanie rodzaju szalunku do potrzeb jest ważne, jeżeli zależy nam na tym, by nasze przedsięwzięcie przebiegało bez niespodziewanych problemów. Warto prawidłowo określić zapotrzebowanie na naszej budowy i na tej podstawie dobrać odpowiedni ich rodzaj. Duży wybór szalunków do kupna lub wynajmu można znaleźć na stronie https://szalbud.pl/

 

All Comments

Dodaj komentarz