Wyjazd za granicę ze zwierzakiem wiąże się z konkretnymi przygotowaniami. Jedną z istotniejszych kwestii jest wyrobienie mu paszportu. Skąd wziąć taki dokument i kto może go wystawić?
Paszport dla zwierzęcia – co to za dokument?
Paszport dla pupila ma dokładnie takie samo zadanie, jak ten dla ludzi. Jest więc dokumentem, który ma potwierdzać tożsamość zwierzęcia. Najczęściej wystawia się go psom i kotom, ale jeśli masz np. fretkę, będziesz go także potrzebować. W takim dokumencie, oprócz najistotniejszych informacji o zwierzęciu, znajduje się także pełna dokumentacja dotycząca szczepień i działań profilaktycznych, związanych np. z odrobaczaniem.
Kto wystawia paszport dla pupila?
Paszport dla zwierzęcia pochodzącego z UE może wystawić lekarz prowadzący praktykę na jej terenie. Istotne jest jednak, aby osoba, która przygotowuje taki dokument, była rzeczywiście lekarzem weterynarii. Wiele osób próbuje zdobyć paszporty w takich miejscach jak samoobsługowa myjnia dla psów w Warszawie lub gabinet fizjoterapii. Faktycznie od czasu do czasu się to udaje, ponieważ takie miejsca bywają połączone z praktyką weterynaryjną, ale często takiej opcji po prostu tam nie ma. Jeśli tak okaże się w Twoim przypadku, najlepiej jest udać się po prostu do lecznicy dla zwierząt.
Koszt paszportu dla zwierzęcia
Koszt paszportu zawsze wynosi 100 zł. Jest to cena ustalona urzędowo i żaden specjalista nie może żądać więcej. Oczywiście kwota ta nie obejmuje wszystkich szczepień, czy badań, które trzeba koniecznie wykonać, jeśli Twój pupil ma mieć ważny paszport.
Co znajduje się w paszporcie zwierzaka?
W dokumencie dla zwierzaka znajdują się różne informacje, np. dane właściciela, opis zwierzęcia, jego znaki szczególne, numer chipu (jeśli go posiada), informacje dotyczące szczepień. Paszporty dla zwierząt zawsze zawierają też zapis dotyczący danych lekarza, który je wydał. Tak jak już wspomnieliśmy, konieczne jest jeszcze uzyskanie aktualnego zaświadczenia o zdrowiu. Aby je otrzymać, pupil musi mieć wykonane badania laboratoryjne, potwierdzające jego dobry stan.
Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, jak zdobyć paszport dla psa czy kota i dlaczego jest to tak ważne przed podróżą.