Niemal 60% Polek nie powie „Jestem niesamowita”

kobiecość

Rita Amaral jako dziecko mieszkała w Poznaniu. Wyjechała z kraju na kilkanaście lat i gdy jako dorosła kobieta znów znalazła się w Polsce, zakochała się w Warszawie i tu zamieszkała na stałe. Zafascynowana polską stolicą i jej mieszkankami, założyła Kontigo – sklepy kosmetyczne, dedykowane wyłącznie kobietom i stworzone po to, by mogły celebrować swoją kobiecość.     

 Czy jesteś niesamowita?

W 2015 roku Rita przechodziła trudniejszy okres. W związku z nałożeniem się na siebie licznych ról, czuła, że żadnej nie realizuje na 100%. Zapytana wtedy przez przyjaciółkę o to, czy czuje się niesamowita, długo szukała odpowiedzi. Za jej namową początkowo miała każdego dnia zapisywać trzy rzeczy, które zrobiła dobrze. Dopiero po kilku miesiącach to ćwiczenie przestało  sprawiać jej trudność i stało się dla niej źródłem inspiracji i automotywacji.

– To doświadczenie zwróciło mi uwagę na ważną sprawę: jestem głową konceptu, w którym na co dzień mówimy kobietom, że są wspaniałe, niesamowite, mają w sobie naturalne piękno, a okazało się, że ja sama nie widzę tego w sobie. Zastanawiałam się,  czy inne kobiety wierzą w to, co chcemy im przekazać? – mówi Rita Amaral, CEO Kontigo.

Rita zastanawiając się, jak wiele osób boryka się z brakiem odwagi w myśleniu i mówieniu o sobie dobrze, postanowiła rzucić bliskim jej kobietom podobne wyzwanie. Okazało się, że wiele z nich ma trudności z pozytywnym postrzeganiem siebie i definiowaniem się przez superlatywy. W odpowiedzi na to, Rita wspólnie ze współpracowniczkami postanowiła dalej analizować temat: dlaczego tak trudno powiedzieć nam, że jesteśmy niesamowite?

– Zadałyśmy sobie pytanie, czy uważamy siebie za niesamowite i jeśli tak, to czy umiemy podać trzy powody, dla których tak uważamy. Przekonałyśmy się jakie to trudne: żaden powód, o którym pomyślałyśmy, nie wydawał się nam wystarczająco niesamowity. Stało się dla mnie wyraźne, że brak umiejętności i odwagi w mówieniu o sobie w pozytywach to szerszy problem. A przecież to bardzo ważne, żeby uświadomić sobie własny potencjał i tym lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Postawiłam więc za cel zachęcić kobiety, by odnalazły swój arsenał do walki z autokrytyką: 3 powody, które czynią je niesamowite. Bo to źródło automotywacji i siły – mówi Rita Amaral.

Niedostrzegany problem społeczny

Zespół Kontigo rozszerzył grupę badawczą i rozpoczął ogólnopolską akcję, której celem jest zachęcenie kobiet do afirmatywnego myślenia o sobie samych. Start akcji poprzedziły badania* opinii i postaw kilkuset kobiet. Wynika z nich, że niemal 60% badanych w wieku 18-35 nie określiłoby się zdaniem „Jestem niesamowita”, a dla ponad 31% mówienie o sobie w superlatywach stanowi trudność. W przeprowadzonych badaniach zachęcano respondentki, by wypowiedziały na głos słowa „Jestem niesamowita”, a potem zanotowały towarzyszące im przy tym emocje. Proszono je również o wskazanie 3 powodów – wybranych szczególnie spośród cech charakteru, osobowości czy talentów – dla których mogą uważać siebie za niesamowite. Co trzecia badana twierdzi, że głośne wypowiedzenie słów „Jestem niesamowita” wzbudza w niej uczucie siły i pewności.

Akcja #JestemNiesamowita

Wyzwanie #JestemNiesamowita jest odpowiedzią na potrzebę kobiet. Aż 84% wszystkich badanych stwierdziło, że wsparcie osoby trzeciej pomogłoby im odkryć w sobie samych trzy powody, dla których są niesamowite. Rita Amaral, pomysłodawczyni projektu, zaprosiła do współpracy znane influencerki – Aleksandrę Żuraw i Agnieszkę Grzelak, które stały się Ambasadorkami akcji. Wyzwanie zdecydowały się podjąć także inne, popularne influencerki i kobiety z pierwszych stron gazet. Wszystkie zmierzą się ze znalezieniem powodów, dla których są niesamowite. Następnie, nominują one do zadania ważne dla nich kobiety, które chcą zachęcić do odkrycia w sobie wewnętrznej siły.

Dodaj komentarz