Jak w praktyce wygląda wycena mieszkania?

wycena mieszkania

Wycena mieszkania to proces polegający na porównaniu ze sobą ostatnich cen transakcyjnych nieruchomości znajdujących się w okolicy. To jednak nie jedyna metoda dokonywania wyceny własności. Jak w praktyce przebiega?

Wycena mieszkania – ocena realnej wartości nieruchomości wystawionej na sprzedaż 

Wycena mieszkania w Warszawie ma na celu rzetelne przedstawienie realnej wartości danej nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy uwzględnia przy tym czynniki mające pozytywny, jak i negatywny wpływ na jej wartość. Do wyceny potrzebne jest określenie sytuacji prawnej danej nieruchomości. Nie bez znaczenia jest też sytuacja na lokalnym rynku mieszkań o podobnym metrażu i roku budowy. Rozkład pomieszczeń, metraż, stan techniczny – one również mają spore znaczenie. W jakich sytuacjach przydaje się przeprowadzenie wyceny mieszkania? Jest to przede wszystkim chęć jego sprzedaży. To tylko jedna z okoliczności. Inną jest potrzeba zaciągnięcia zobowiązania w banku w postaci kredytu hipotecznego. Rzeczoznawca majątkowy może przeprowadzić też wycenę nieruchomości na potrzeby postępowania upadłościowego bądź egzekucyjnego czy też podziału majątku po rozwodzie. 

Wycena nieruchomości – co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Wycena nieruchomości w Warszawie powinna odbywać się w sposób rzetelny i fachowcy przez doświadczonego rzeczoznawcę majątkowego. Wycena może obejmować nieruchomość gruntową, lokalową, zabudowaną i niezabudowaną. Profesjonalny rzeczoznawcy mają w swojej ofercie również operat szacunkowy dotyczący nieruchomości komercyjnej. Operacje finansowe związane z nieruchomością, a więc ich kupno i sprzedaż, stanowią najczęstszy powód korzystania z usługi wyceny mieszkania, domu czy działki. Lokalizacja, rozmiar, stan techniczny oraz znajdująca się wokół infrastruktura – to najważniejsze czynniki wpływające na uzyskaną wartość danej nieruchomości. Podsumowując, istnieje szereg sytuacji życiowych, w których warto skorzystać z pomocy profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego. 

Dodaj komentarz