(Nie)bezpieczny seks

seks

Wakacyjny luz, relaks i… niezobowiązujące kontakty seksualne. Brzmi znajomo? Niestety „przygoda na jedną noc” i to bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy, stała się bardzo powszechnym zjawiskiem, które może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Nieplanowana ciąża, HIV, kiła to tylko niektóre z nich. Niby każdy to wie, lecz warto przypomnieć czym może skończyć się chwila wakacyjnego zapomnienia.

Rewolucja obyczajowa

Wraz z rewolucją obyczajową, nastąpiła znaczna liberalizacja podejścia do seksu, który przestał być uważany za temat tabu. Młodzi oraz dojrzali ludzie coraz częściej opowiadają sobie o własnych doświadczeniach, wymieniają się spostrzeżeniami i „wakacyjnymi historiami”. Ponadto otwartość na nowe znajomości i nawiązywanie krótkotrwałych relacji sprzyjają podejmowaniu ryzykowanych zachowań. Przygoda na jedną noc stała się zatem popularną alternatywą dla wchodzenia w angażujący związek, wymagający poświęcenia czasu.

 

Swój udział w promowaniu takich zachowań ma przede wszystkim Internet, w którym znajdziemy wiele portali randkowych. Największą popularność zyskują te, które oferują możliwość znalezienia partnera na jednorazową przygodę bez zobowiązań. Nie byłoby to tak niebezpieczne, gdyby nie okazywało się, że aż 50% młodych Polaków uprawia seks bez zabezpieczeń w postaci prezerwatywy, które chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również przed wieloma chorobami. Niestety statystyki są nieubłagane i pokazują nam prawdę na temat życia seksualnego Polaków. Okazuje się, że z roku na rok liczba osób, które cierpi z powodu chorób wenerycznych rośnie – w 2018 poziom zachorowalności wzrósł o 20% w porównaniu do roku ubiegłego.

Najczęstsze choroby

W ciągu dekady zachorowalność na kiłę wzrosła aż dwukrotnie – obecnie jest to jedna z najczęściej występujących przypadłości przenoszonych droga płciową. Paradoksalnie wiele osób jest przekonanych, że kiła to choroba, która w XXI wieku właściwie nie istnieje lub zdarza się sporadycznie. Niestety nie ma nic bardziej mylnego. Kiła najczęściej szerzy się poprzez kontakty seksualne i niesie ze sobą szeroki wachlarz objawów, które zależą od stadium choroby. Można ją skutecznie leczyć penicyliną np. w Prywatnej Lecznicy Certus.

W Europie bardzo powszechna jest również chlamydioza. Według Światowej Organizacji Zdrowia, liczba osób nią zarażonych wynosi nawet 10% populacji w krajach wysoko rozwiniętych i przeważnie dotyka osoby bardzo młode. W przypadku zakażenia Chlamydia trachomatis ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, ponieważ choroba ta błyskawicznie się rozprzestrzenia, a zaniedbanie jej może prowadzić do bezpłodności.

Wśród chorób wenerycznych, które mają podłoże bakteryjne, nie można pominąć rzeżączki. Jej  objawy są bardziej symptomatyczne u mężczyzn niż u kobiet. Po 3-5 dniach od momentu zakażenia, występuje u nich ropny wyciek z cewki moczowej. Wiąże się on z silnym pieczeniem oraz bólem podczas oddawania moczu. Natomiast u wielu kobiet przebiega zupełnie bezobjawowo lub są to niewielkie upławy. Najpoważniejszymi powikłaniami rzeżączki są niepłodność, zapalenie narządów wewnętrznych, a nawet możliwość uszkodzenia serca.

Co robić?

Przede wszystkim najważniejsza jest profilaktyka – unikanie przygodnych kontaktów seksualnych, a w przypadku, gdy do nich dochodzi, stosowanie prezerwatywy. Jednak, gdy zapomnimy o tych dwóch zasadach, a po „chwili zapomnienia” pojawią się obawy co do możliwości zakażenia lub niepokojące objawy, to należy niezwłocznie udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania. Aby zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo warto przeprowadzić testy, które pozwolą wykluczyć najpowszechniejsze choroby. Certus w Poznaniu jest jedną z placówek, która oferuje możliwość wykonania badań w ramach pakietów Bezpieczna Kobieta i Bezpieczny Mężczyzna. W ich skład wchodzą m.in. ogólne badanie moczu, test na HIV, kiłę czy chlamydię.

Należy pamiętać, że badania można najwcześniej wykonać po 6 tygodniach od ryzyka zakażenia – dopiero po takim czasie istnieje możliwość potwierdzenia lub wykluczenia choroby. Najważniejsze jednak jest, aby nie bagatelizować objawów i nie leczyć się na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.

Przede wszystkim odpowiedzialność

Postępując zgodnie z własnymi preferencjami seksualnymi należy przede wszystkim myśleć o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu. Odpowiednia higiena, regularne i kompleksowe badania oraz stosowanie prezerwatyw to niektóre ze środków zapobiegających występowaniu dolegliwości przenoszonych drogą płciową i ich powikłaniom. Wówczas uprawianie przez nas seksu nie skończy się niechcianymi (a także przykrymi) konsekwencjami.

Dodaj komentarz