Jak zadbać o bezpieczną emeryturę?

ubezpieczenie

Wysoka emerytura to marzenie każdej aktywnej zawodowo osoby. Kto z nas nie chciałby po wielu latach pracy cieszyć się wolnym czasem, dzięki któremu może poświęcić się odkrywaniu i pielęgnowaniu swoich pasji, spędzaniu wielu radosnych chwil z rodziną i wnukami, realizowaniu swoich długo odkładanych planów i marzeń, a przy tym nie musieć martwić się o to, czy w ciągu miesiąca wystarczy mu funduszy na wszystkie niezbędne wydatki? Niestety rzeczywistość pod względem wysokości emerytur w naszym kraju nie przedstawia się w optymistyczny sposób. To właśnie dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o zabezpieczenie, jakim jest dodatkowe ubezpieczenie emerytalne. 

Czym jest ubezpieczenie emerytalne?

Zanim przejdziemy do tego, dlaczego warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, dobrze zacząć od początku i wyjaśnić, czym jest samo ubezpieczenie emerytalne. Każdego miesiąca Twój pracodawca pobiera z Twojej wypłaty składkę, która stanowi 9,76% Twojego wynagrodzenia. Taką samą kwotę oddaje ze środków własnych. W momencie, kiedy osiągniesz wiek emerytalny, będzie przysługiwać Ci emerytura, która będzie wypłacana ze składek, które Ty, jak i Twój pracodawca odprowadzaliście przez Twój staż pracy.

Ubezpieczenie emerytalne jest jednym z ubezpieczeń społecznych i jest przynależne każdemu, kto regularnie opłaca składki. Oczywiście to, ile wyniesie Twoja emerytura, zależne będzie od wysokości odprowadzanych składek, które gromadzone są na Twoim koncie ZUS.

Wysoka emerytura – jak ją sobie zapewnić?

Niestety, rzeczywistość w kwestii wysokości emerytur nie pozostawia złudzeń. Zachodzące w naszym kraju zmiany demograficzne sprawiają, że pracując i odprowadzając składki, tak naprawdę robimy to nie dla siebie, a dla obecnych emerytów. Jeśli sytuacja demograficzna nie ulegnie zmianie, wysokość naszej emerytury będzie o wiele niższa.

W jaki sposób zapewnić sobie lepszą przyszłość i spokojną emeryturę? Jednym ze sposobów bez wątpienia jest oszczędzanie. Niestety w przypadku wielu z nas nie jest to najmocniejsza strona. Ponadto znaczna część osób, w szczególności obecnych 20-kilkulatków zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych, nie planuje oszczędzać, wychodząc z założenia, że zarobione pieniądze woli przeznaczyć na aktualne wydatki i potrzeby, niż odkładać je na przysłowiową „czarną godzinę”.  To właśnie te osoby powinien zainteresować produkt, jakim jest dodatkowe ubezpieczenie emerytalne.

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne – dlaczego warto?

Jak już wspomniano, społeczeństwo w naszym kraju się starzeje. Jeśli sytuacja ta nie zmieni się, Twoja emerytura z ZUS-u może zwyczajnie okazać się niewystarczająca na pokrycie podstawowych wydatków takich jak rachunki, żywność czy wykupienie niezbędnych leków, nie wspominając już o drobnych przyjemnościach. Dlatego też warto samodzielnie zadbać o swoją bezpieczną przyszłość, jaką może zagwarantować dodatkowe ubezpieczenie emerytalne.

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne bardzo często posiada formę ubezpieczenia oszczędnościowego. Oznacza to, że decydując się na nie, wybieramy wariant, który składa się zarówno z ubezpieczenia na życie (które dodatkowo stanowi zabezpieczenie dla naszych bliskich na wypadek, gdyby nas zabrakło), a także planu oszczędnościowego. My sami decydujemy, jaką kwotę miesięcznie decydujemy się odkładać (to ważne, aby jej wysokość nie wpłynęła negatywnie na nasz domowy budżet). Wybieramy również jak długo chcemy w ten sposób oszczędzać – w przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych minimalny okres oszczędzania to 10 lat.

Zalety dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego

Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, inwestujemy w swoją przyszłość. Kwota, którą zdecydowaliśmy się odkładać każdego miesiąca, już umożliwia zgromadzenie odpowiednio wysokiego kapitału, który dodatkowo zostanie pomnożony. Co więcej, dodatkowe ubezpieczenie emerytalne to przede wszystkim gwarancja wypłaty. Zawierając umowę z wybranym ubezpieczycielem, zyskujemy pewność, że kwota ustanowiona przy zawieraniu umowy zostanie nam wypłacona po jej zakończeniu.

Dodaj komentarz