Grodzice są powszechnie wykorzystywane w budownictwie. Ich najważniejszym zadaniem jest zabezpieczanie wykopu przed napływem wody i osuwaniem się ziemi. Grodzice najczęściej wykonane są ze stali, ale na rynku znaleźć możemy także takie wykonane z tworzyw sztucznych. Jakie są zalety grodzic PCV i jak wybrać te najlepsze?
Grodzice plastikowe – czym są?
Grodzice PCV wykonane są z tworzywa sztucznego z dodatkiem stabilizatorów termicznych czy stabilizatorów UV. Poprawiają one parametry materiału. Kształtem, budową czy specyfiką montażu, przypominają grodzice stalowe. Podobnie, jak grodzice stalowe, mają falistą strukturę. Pogrążanie grodzic PCV odbywa się poprzez wbijanie lub wwibrowywanie, przy użyciu wibratorów hydraulicznych. Grodzice PCV mają szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są do regulacji koryt rzek, osłony stref brzegowych zbiorników wodnych. Zabezpieczają także grunty przed podmywaniem i osuwaniem.
Zalety grodzic plastikowych
Jedną z ważniejszych zalet grodzic plastikowych jest ich niska waga. Tworzywo sztuczne jest lżejsze niż metal, ale zachowuje wysoką trwałość. Są łatwe w transporcie i mają dobre właściwości mechaniczne. Projekty geotechniczne, które wymagają zastosowania lekkich konstrukcji, często wykorzystują grodzice plastikowe. Tworzywo sztuczne nie koroduje, dzięki czemu grodzice z PCV mogą być wykorzystywane przez długi czas. Ścianki z PCV są ekologiczne, gdyż w 100% podlegają recyklingowi. Kolejną zaletą grodzic z PCV jest ich przystępna cena. Jest o wiele niższa, niż cena grodzic stalowych. Na plus jest również estetyczność zamontowanych grodzic. Może je również łatwo kształtować w planie. Dają gwarancję wysokiej szczelności.
Grodzice wykonane z PCV odznaczają się wysoką wytrzymałością. Są odporne na czynniki zewnętrze i co ważne mają konkurencyjną cenę. To jedno z najlepszych rozwiązań, dostępnych na rynku. Wykorzystywane są przede wszystkim w miejscach, które mają kontakt z wodą.